logo

13. a nebodaj aj 14. plat? Koľko Slovákov má tento benefit?

19.10.2018

cover image

13. plat je mimoriadne obľúbeným benefitom. Veď kto by sa nepotešil, keby sa mu na účte objavila vyššia cifra než obyčajne? Pozreli sme sa na to, aké sú pravidlá tohto benefitu, koľko Slovákov si 13. platom prilepší a aká je jeho priemerná výška.


Nové pravidlá 13. a 14. platov

Téma 13. a 14. platov sa intenzívne skloňovala v prvej polovici roka 2018, keď do platnosti vstupovala novela Zákonníka práce upravujúca podmienky ich poskytovania. Spočiatku sa hovorilo o tom, že vyplácanie 13. a dokonca aj 14. platov by malo byť povinné, z čoho by mali veľkú radosť zamestnanci, no pre zamestnávateľov táto predstava až taká pozitívna nebola.

V súčasnej podoby novely, ktorá je platná od 1. mája 2018, sa však napokon definujú iné podmienky. Tie napr. 13. a 14. platy do výšky 500 € postupne oslobodzujú od odvodov a daní z príjmu, čo má vo výsledku spôsobiť plnšie peňaženky pracujúcich a menšie finančné zaťaženie zamestnávateľov. Ich vyplácanie je však stále dobrovoľné.


porovnanie platu, platy na pracovnej pozicii


Čo je 13. a 14. plat a prečo ho nedostáva každý?

„Platy navyše“ sú veľmi obľúbené benefity vyplácané v obdobiach, keď majú domácnosti zvýšené výdavky – pred letnými dovolenkami a Vianocami. Aj napriek snahám zákonodarcov o ich rozširovanie daňovými a odvodovými úľavami stále platí, že ich má k dispozícii len 17,3 % zamestnancov na Slovensku.


13. plat má na Slovensku len 17,3 % zamestnancov


13. a 14. plat znamenajú výrazne vyššie náklady pre zamestnávateľov a na ich vyplácanie musí firma často vytvárať rezervy počas celého roka. Aj preto majú najvýraznejší podiel vo vyplácaní týchto benefitov súkromné firmy so zahraničným vlastníkom, ktoré majú spravidla vyšší kapitál ako drobní lokálni zamestnávatelia. Vo firmách, kde nie je súčasťou benefitov 14. plat, je 13. plat je bežne vnímaný ako plat navyše k novembrovej výplate vyplácanej v decembri, a je teda zavŕšením kalendárneho roka.




Definícia 13. platu však v Zákonníku práce hovorí o tom, že ide o peňažné plnenie, ktoré zamestnávateľ poskytuje pri príležitosti obdobia letných dovoleniek – vypláca sa teda v júni. Až 14. plat je v zákone vnímaný ako odmena pred vianočným obdobím, ktoré pre domácnosti predstavuje zvýšené náklady podobne ako dovolenky v lete. Aj keď sú 13. a 14. platy Zákonníkom práce právne nenárokovateľné, sú podmienky ich vyplácania ukotvené v pracovnej zmluve.


Aké sú priemerné 13. platy na Slovensku?



Ak vám ich zamestnávateľ ponúka, snažte sa vyjednať čo najvyšší základný plat

Výška 13. a 14. platu sa vypočítava zo základného platu zamestnanca – buď ako plná výška základnej mzdy alebo jej percento, či alikvotná časť podľa počtu odpracovaných mesiacov v kalendárnom roku.

Preto ak sa vaša mzda skladá zo základnej mzdy a jej variabilnej zložky (odmeny, príplatky, provízie) a váš zamestnávateľ vám tento benefit ponúka, snažte sa pri vyjednávaní o mzde dohodnúť čo najvyšší základný plat, aby ste dosiahli aj adekvátnu výšku 13. platu.

Pri vyjednávaní o férovom plate na vašu pozíciu vám pomôžu aj údaje z platového portálu www.platy.sk. Vďaka nemu zistíte, aký je priemerný plat podľa rokov praxe, vzdelania či regiónu – ak pri vyjednávaní použijete overené argumenty. 


porovnanie platu, platy na pracovnej pozicii


© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat