Absolventi, čo by ste mali vedieť o svojej budúcej mzde?
1.9.2020
Že je maturita skúškou dospelosti? V istom momente áno. Skutočnou skúškou je však prechod zo študentských čias do pracovného kolotoča. Ak ste práve zmaturovali, odpromovali alebo vás to ešte len čaká, poradíme vám, ako sa čo najrýchlejšie zorientovať vo svete zárobkov, výplatných pások a vyjednávania o plate.
Vitajte v skutočnom svete. Je hrozný, budete ho milovať
Spomínate si na scénu z pilotného dielu seriálu Priatelia, v ktorej Rachel strihá kreditné karty svojho otca a začína žiť samostnatne? Monika jej vtedy povie vetu: “Vitaj v skutočnom svete. Je hrozný, budeš ho milovať.”
Rachel začala pracovať ako čašníčka a spočiatku nerozumela, prečo z jej výplatnej pásky zmizla veľká časť peňazí na poistenie, no na konci seriálu už pracovala ako manažérka v módnom priemysle. Postupom času sa naučila kráčať po trhu práce a zistila, že ten hrozný skutočný svet vôbec nie je zlý. Z určitého pohľadu je preto jej situácia veľmi podobná tej, keď študent opustí svoju alma mater a vydá sa do sveta.
Aj vy patríte k tisícom absolventov vysokých a stredných škôl, ktorí sa v týchto dňoch ocitajú v podobnej pozícii? Veríme, že odpovede na časté otázky v našom platovom manuále pre začiatočníkov vám kariérny štart uľahčia.
1. Prečo každý na rovnakej pozícii automaticky nezarába rovnako?
Pretože každý človek má iný mix skúseností a výška platu závisí aj od toho, ako ich dokáže svojmu zamestnávateľovi “predať” pri vyjednávaní mzde. Vzdelanie, prax, skúsenosti, ovládanie cudzích jazykov, počítačových programov, systémov, ale takisto aj schopnosť pracovať v tíme, komunikovať, prezentovať či riadiť iných ľudí - toto všetko a omnoho viac má svoju hodnotu a zvyšuje potenciálnu mzdu, ktorú za svoju prácu môžete dostať.
Preto je dobré na svojej kariére neustále pracovať a vzdelávať sa, a ak je to možné, naberať skúsenosti už počas školy na stážach, brigádach alebo pri práci na čiastočný úväzok.
TIP: Postarajte sa o to, aby ste vo svojom životopise spomenuli všetky relevantné skúsenosti, ktoré prezentujú váš záujem o prácu na konkrétnej pozícii, v odvetví alebo firme.
2. Ako zistím, aký plat je adekvátny na pozícii?
Nie je pozícia ako pozícia. Na finálnu mzdu má vplyv množstvo faktorov ako región či odvetvie, v ktorom firma pôsobí, znalosti, ktoré sú potrebné na jej profesionálne vykonávanie a v neposlednom rade aj hodnota, akú má na trhu práce.
Keďže sa nemôžete pri výbere povolania orientovať len na základe informácie o priemernej mzde v národnom hospodárstve, spravte si pred pohovorom detailnejší prieskum na www.platy.sk.
V platovom dotazníku si vyhľadajte konkrétnu pozíciu, označte, že ste ste na nej ešte nepracovali a zistíte, aký je priemerný plat na pozícii aj vzhľadom na vaše dosiahnuté vzdelanie.
TIP: Okrem toho sa tiež informujte u známych, ktorí na podobnej alebo dokonca rovnakej pozícii pracujú. Nepýtajte sa ich však na to, koľko zarábajú, otázku skôr formulujte: Aký je podľa teba v súčasnosti férový nástupný plat na pozícii farmaceutického reprezentanta v Banskej Bystrici?
3. Ako vyjednávať o plate aj bez predchádzajúcich skúseností?
Vyjednávanie o plate je bežnou súčasťou prijímacích alebo hodnotiacich pohovorov. Nepredstavujte si ho však dramaticky ako v gangsterskom filme. Vyjednávanie o plate by mal byť konštruktívny rozhovor, počas ktorého sa zosúladia požiadavky zamestnanca s možnosťami zamestnávateľa - v ideálnom prípade tak, aby boli obidve strany spokojné.
Pred každým vyjednávaním si urobte prieskum o plate, ktorý spomíname vyššie. Určite si rozpätie od najnižšej sumy (s ktorou budete spokojní vzhľadom na životné náklady) a najvyššej (ktorá by bola nad rámec a veľmi by vás potešila). Ak s prácou na pozícii nemáte predchádzajúce skúseností, dohodnite sa na začiatku na sume, ktorú vám navrhne personalista, s podmienkou, že ak budú s vami po skúšobnej dobe spokojní, plat vám zvýšia.
Prečítajte si viac o tom, ako sa rozprávať o plate, keď nemáte pracovné skúsenosti.
4. Aký je rozdiel medzi superhrubou, hrubou a čistou mzdou?
V pracovných ponukách a na pohovoroch sa vo väčšine prípadov stretnete so sumou, ktorá je uvedená ako hrubá mzda. Je to časť mzdy, z ktorej ešte budete odvádzať odvody a dane. Peniaze, ktoré sú očistené od všetkých povinných poplatkov a ktoré vám prídu na účet, predstavujú čistú mzdu.
Superhrubá mzda je celkový náklad, ktorý má zamestnávateľ na vašu prácu. Skladá sa z čistej a hrubej mzdy, ku ktorej je ešte pripočítaná suma tzv. zamestnávateľských odvodov (35,2 %) a ktorá predstavuje povinné platby zamestnávateľa na vaše sociálne a zdravotné poistenie.
5. Čo sú odvody, daň zo mzdy a ako prečítať výplatnú pásku?
Takmer každý, kto zarába peniaze, musí zo svojho zárobku zaplatiť daň z príjmu a odvody na sociálne a zdravotné poistenie. Platí to pre zamestnancov aj podnikateľov - rozdiel je jedine v tom, že kým za zamestnanca túto povinnosť splní zamestnávateľ, podnikateľ si to musí ustrážiť sám.
Odvody zo mzdy sa skladajú z čiastkových poistení: nemocenské, invalidné, starobné a poistenie v nezamestnanosti (tieto platíte Sociálnej poisťovni) + zdravotné poistenie (toto sa vypláca vašej zdravotnej poisťovni). Určitú časť odvodov platíte zo svojej hrubej mzdy (dokopy 13,4 %), časť za vás platí aj zamestnávateľ zo superhrubej mzdy (35,2 %).
Daň z príjmu vo výške 19 % sa Daňovému úradu platí vo forme mesačných preddavkov – teda sa každý mesiac strháva v príslušnej výške. Výška dane sa nepočíta z plnej hrubej mzdy. Najprv sa odpočítajú náklady na odvody, potom sa ešte odpočíta nezdaniteľná časť základu dane (jej výška sa každý rok mení, pre rok 2020 je to 367,85 €).
Vo výplatnej páske, ktorú od zamestnávateľa musíte každý mesiac dostať, uvidíte podrobne rozpísané všetky platby štátu a poisťovniam a to, koľko peňazí vám príde na účet. Podrobný návod, ako čítať výplatnú pásku, sme spísali v tomto článku.
Každému, koho čoskoro čaká prvé zamestnanie a prvé skúmanie výplatnej pásky, želáme veľa úspechov a čo najlepší štart do “skutočného sveta”.