logo

Ako zvládnuť koncoročné hodnotiace pohovory?

27.11.2020

cover image

Ak vás pred koncom roka čaká hodnotiaci pohovor so šéfom, zbystrite pozornosť. Máme pre vás pár rád, vďaka ktorým ho zvládnete s istotou aj pri náročnej téme prehodnotenia platu.


Keď sa láme starý a nový rok, nastáva čas bilancovania, predsavzatí a plánov na ďalšie obdobie. Manažéri, tímlídri a šéfovia častejšie sedia nad tabuľkami a plánujú rozpočet na ďalších 12 mesiacov. Dôležitým rituálom pred koncom roka sú aj hodnotiace pohovory so zamestnancami, počas ktorých prichádza reč aj na otázky o plate.

Kým v niektorých firmách sú takéto pohovory vedené so zamestnancami napríklad každý štvrťrok, raz za pol roka či dokonca mesačne, v mnohých je koniec roka často jedinou príležitosťou, ako s nadriadeným predebatovať profesionálny rast a prehodnotenie platu.

V tomto článku si prečítate praktické rady o tom:

  • ako si spravíte prieskum platov prispôsobený vašej kvalifikácii, 
  • ako si na základe výsledku pripravíte argumenty na vyjednávanie o vyššej mzde, 
  • prečo je dôležité absolvovať hodnotiaci pohovor aspoň raz ročne.

Príležitosť pre zamestnanca, informácie pre zamestnávateľa

Hodnotiace pohovory sú dôležitou súčasťou pracovného vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Predstavujú totiž jedinečnú príležitosť otvorene sa porozprávať o tom, ako vníma nadriadený vašu prácu a ako ju hodnotíte vy aj vzhľadom na pracovné podmienky, ktoré vám firma poskytuje. Aj preto by ste nemali byť len pasívnym prísediacim na vašom vlastnom hodnotiacom pohovore. Dôležité je pripraviť sa, konštruktívne hodnotiť a kritizovať, spoznať svoju motiváciu a smer, akým sa chcete v práci uberať.

Pre vás je to príležitosť vyzdvihnúť to, čo robíte radi a dobre a ako si predstavujete svoje ďalšie smerovanie. Pokiaľ nemáte vo zvyku pravidelne sedieť s nadriadeným a rozprávať sa o vašej práci, je to tiež jediná príležitosť na to poskytnúť mu informácie o tom, ako vnímate pracovné prostredie, s čím ste spokojní či nespokojní a ako môže váš šéf nakopnúť vašu motiváciu. Tzv. win-win situácia pre obe strany.


Spravte si prieskum platu a pripravte si argumenty

Práca zamestnanca má trhovú hodnotu rovnako ako čokoľvek, čo si kupujeme - zamestnávateľ platí za váš čas. Rovnako, ako si môžete kúpiť televízor za 100 € ale aj za 8000 €, neexistuje univerzálna hodnota pre všetky pracovné pozície na trhu. Do výpočtu hodnoty každej jednej pracovnej pozície vstupuje niekoľko faktorov ako úroveň zodpovednosti, vzdelanie človeka, skúsenosti, prax, lokalita či odvetvie.

Najlepší spôsob, ako zistiť hodnotu svojej práce, je porovnať si ju na platy.sk, kde získate výsledok prispôsobený presne na mieru vašej praxe. Na základe mzdy, ktorú vám odporučí porovnávač, si budete môcť pripraviť argumenty pre zamestnávateľa.



Ak výsledok ukáže, že vaša mzda je nižšia ako priemer na vašej pozícii

Je možné, že hodnota vašej práce v priebehu roka vzrástla kvôli rôznym okolnostiam – na základe rokov praxe ste sa presunuli do seniornejšej kategórie, získali ste vyššie vzdelanie alebo narástla priemerná mzda vo vašom odbore. Takisto je pravdepodobné, že ste si so zamestnávateľom dohodli z akéhokoľvek dôvodu neadekvátny plat.

V tomto prípade by môžete argumentovať realitou na trhu práce a výškou priemernej mzdy na vašej pracovnej pozícii, ktorá nie je adekvátna. Postupujte však obozretne, pretože zamestnávateľ vám môže oponovať faktom, že ste predtým súhlasili s nižšou mzdou. V tom prípade sa skúste dohodnúť na kompromise, s ktorým budú spokojné obidve strany.

Ak sa medzičasom zvýšila vaša kvalifikácia, je úplne v poriadku argumentovať práve tým. V záujme zamestnávateľa by totiž malo byť udržanie kvalitných zamestnancov, pretože prijímanie nových je finančne náročnejšie.

V obidvoch situáciách sa však nemôžete spoliehať len na výsledok z prieskumu - vždy by mali byť súčasťou argumentácie aj vaše pracovné výsledky.

Ak výsledok ukáže, že je vaša mzda vyššia ako priemer

V takejto situácii ste sa mohli ocitnúť z viacerých dôvodov. Jedným z nich sú možnosti niektorých zamestnávateľov ktorí sú ochotní motivovať svojich podriadených nadpriemerne. Druhým môže byť vaša asertivita a dobré vyjednávanie o mzde a tretím prostý fakt, že priemer už zo svojej podstaty nezodpovedá realite, je len pomôckou na lepšiu orientáciu. Do priemeru totiž vstupujú aj nadpriemerné veličiny a je dosť možné, že patríte k šťastnejšej alebo šikovnejšej hornej polovici.

Ak aj zarábate viac než priemer, stále máte nárok na zvýšenie mzdy, ak máte pocit, že tá súčasná je neadekvátna alebo sa vám zmenili kompetencie či kvalifikácia. Určite sa nebojte argumentovať vašimi pracovnými úspechmi alebo víziou ďalšieho profesionálneho rastu.

Prečo je dôležité absolvovať hodnotiace pohovory

Koncoročný hodnotiaci pohovor mnoho ľudí vníma ako povinné zlo, ktoré v ideálnom prípade skončí zvýšením platu. Pri mzde by však jeho hodnota skončiť nemala, aj keď je, bezpochyby, veľmi dôležitá.

Toto stretnutie medzi (väčšinou) štyrmi očami je tiež príležitosťou pre vášho zamestnávateľa identifikovať, akým spôsobom vás môže ďalej posúvať v kariére a zároveň využíť váš potenciál v prospech firmy.

Hodnotenie vašej doterajšej práce očami šéfa vám poskytne aj pocit uznania, a v prípade akýchkoľvek problémov je tu priestor aj na ich riešenie. Vždy by ste si z neho mali zobrať veci, na ktorých môžete budovať vaše ďalšie smerovanie.



© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat