Chcete zmeniť odbor? Ako to urobiť a uspieť
24.9.2020
Rozhodli ste sa reštartovať vašu kariéru a vydať sa novým smerom? Prevedieme vás celým rozhodovacím procesom a ukážeme vám nástrahy, na ktoré si treba dať pozor.
Rozšírená predstava o tom, že sa ako násťroční rozhodneme pre profesiu, v ktorej zotrváme desaťročia, má niekoľko trhlín. Tou hlavnou je, že nerešpektuje osobný vývoj jednotlivca, jeho premeny v čase aj kariérnom prostredí, zmeny jeho potrieb, priorít a často aj životnej situácie. Druhou je vývoj úplne nových profesií, ktoré vznikli ako reakcia na nové výzvy v technologickom aj spoločenskom prostredí. Množstvo povolaní, po ktorých je dnes dopyt, možno ani neexistovalo v čase, keď ste sa rozhodovali o zameraní vášho štúdia.
Stojíte na križovatke? Zorientujte sa vo vašich vlastných motívoch
Dôvodov, pre ktoré sa rozhodujete pre zmenu, môže byť celý rad. Možno cítite, že v súčasnom odbore už nezažívate pocit naplnenia, že dlhodobo stagnujete a nevidíte ďalšiu perspektívu. Alebo premýšľate o tom, či to, čo prežívate, je už určitý stupeň vyhorenia alebo ešte nie. Prípadne cítite, že súčasný model práce vám vzhľadom na zmenenú životnú situáciu nevyhovuje. Môže sa to stať napríklad pri rodičoch vracajúcich sa po rodičovskej dovolenke späť do práce.
Prehodnocovať svoje profesijné zameranie a pýtať sa, či a ako je v súlade s vašou osobnosťou, je prirodzené. Môžete ju vnímať aj ako súčasť osobného vývoja od hľadania zamestnania po nachádzanie povolania, teda takej profesie, ktorá s vami bude čo najviac v súlade. A to, samozrejme, môže byť dlhodobý proces a rozhodovať sa možno budete musieť aj viackrát.
Začnite pomaly a stavajte na tom, čo už viete
Ak ste si ujasnili, že zmena odboru je pre vás tou správnou cestou, je na rade realizačná fáza. Vychádzajúc z vašich priorít a potrieb zvažujte vaše nadania a predpoklady. Je lepšie v začiatku stavať na všeobecne formulovaných bodoch, než hneď prechádzať ponuky konkrétnych vysnívaných profesií.
Predstavte si, že ste dlho pôsobili ako lekár v nemocnici. Z dôvodu vyhorenia však už neviete vo vykonávaní akejkoľvek zdravotníckej profesie pokračovať. Chceli by ste úplne zmeniť zameranie, len ešte neviete, ako presne nad zmenou uvažovať. Vo vašom prípade môžu základné všeobecne formulované body vyzerať takto:
- Rád pomáham a napĺňa ma práca s ľuďmi.
- Potrebujem dynamickú prácu, ktorá bude každý deň iná.
- Nevyhovuje mi pracovný režim s veľkým množstvom nadčasov a nočnou prácou.
- Vo voľnom čase sa venujem vysokohorskej turistike a lezeniu či cestujem za zážitkovou gastronómiou.
Ak sa roky pohybujete v ekonomicko-administratívnej oblasti a cítite, že tento odbor pre vás už nie je perspektívny, môžete sa nad ďalším vaším smerovaním zamyslieť aj prostredníctvom takto definovaných kritérií:
- V súčasnej práci som najviac inklinovala k úprave webovej stránky.
- Nebavila ma organizácia podujatí a rada som túto agendu prenechávala kolegyni, ak to šlo.
- Od malička rada kreslím a tvorím, vytvárala som aj komix a sadrové rekvizity pre detský tábor.
- Vyhovuje mi práca v časových blokoch viac než klasický režim osem hodín päť dní v týždni.
- Som skôr sólový než tímový hráč a rada nesiem plnú kontrolu aj zodpovednosť za celý výsledok.
Takto zmapované preferencie a potreby môžu byť dobrým základom pre vaše ďalšie kroky. Už len z letmého pohľadu na body by vám možno napadlo niekoľko oblastí alebo aj konkrétnych profesií, ktoré by takto definovaným kritériám zodpovedali. V prípade bývalého lekára môže ísť o oblasť organizácie outdoorových kurzov, profesiu zážitkového turistického sprievodcu ale napríklad aj odbor terénnej sociálnej práce. Z ekonomicko-administratívnej manažérky malej firmy môže byť nádejná grafička, web dizajnérka, ale aj sochárka či učiteľka v tvorivých dielňach pre deti.
Zažite si jednotlivé roly a vyskúšajte si, čo vám sedí
Zapíšte sa na kurzy, workshopy a prednášky v odbore, ktorý vás priťahuje. Jednoduchšie preniknete do podrobností a zorientujete sa v profesijnom prostredí. Budete mať tak možnosť porozprávať sa s ľuďmi z odboru, ktorí možno pred nejakým časom stáli na vašom mieste a dnes sú už ostrieľaní profesionáli.
Dobrou stratégiou je dobrovoľnícka práca pre organizácie pohybujúce sa vo vašom zamýšľanom odbore. Nielenže získate cennú skúsenosť a strategické kontakty, budete mať aj možnosť si v podstate nezáväzne vyskúšať konkrétne roly a zažiť si samotnú realizáciu práce bez toho, aby ste museli hneď meniť zamestnanie.
Vo voľnom čase si tiež skúste bokom realizovať svoje prvé vlastné projekty, spočiatku pro bono. Existuje množstvo začínajúcich podnikateľov, ktorí ocenia, ak im otextujete prvý web alebo navrhnete dizajn novej malej kaviarne. Navyše, ak s vašou prácou budú spokojní, môžete získať hodnotnú referenciu do životopisu alebo portfólia.
Bez skúseností to nepôjde: Ako získať prax a s čím treba počítať
Pohľadajte si firmy, ktoré pôsobia vo vašom odbore a ponúknite svoje zatiaľ skromné skúsenosti výmenou za stáž či juniorskú pozíciu. V mnohých spoločnostiach radi vidia reálne nadšenie a človeka, ktorý sa vie a chce učiť. Úspech v takomto prijímacom konaní je dôvodom na oslavu, práve ste totiž zavŕšili prvú veľkú etapu v zmene odboru a kráčate po ceste, ktorú ste si sami zvolili.
Pri začiatku v novej profesijnej oblasti však treba počítať aj s tým, že finančne aj kariérne možno budete začínať prakticky od nuly. Je pravdepodobné, že vám z týchto dôvodov klesnú príjmy, overte si teda platovú situáciu vami vybranej pracovnej pozície v našom platovom dotazníku.
Pripravte sa aj na to, že v novej firme budete možno vekom starší junior než niektorí seniori. V novom odbore nie je za vami viditeľná 15-ročná prax na nemocničnom oddelení ani diplom natrieskaný titulmi. Môžu nastať situácie, ktoré vám z tohto dôvodu budú nepríjemné, najmä ak ste si v predchádzajúcom odbore vybudovali pozíciu a určitý status.