logo

Očakávané vs. reálne platy Slovákov

22.2.2019

cover image

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.


Čím je človek starší, tým má reálnejšie predstavy o plate a na pracovné pozície, na ktorých zatiaľ nemá prax, sa zvykne podhodnocovať. Najambicióznejšie platové očakávania majú zamestnanci do 24 rokov. Generácia Z – teda súčasní absolventi a nováčikovia na trhu práce - majú v priemere o päť percent vyššie platové očakávania, ako sú reálne platy v tejto vekovej skupine.

Platy.sk na Slovensku analyzovali 52 002 platových dotazníkov s očakávanými platmi podľa vekových skupín. Podľa našich štatistík si najmä ľudia do 35 rokov najviac zisťujú platy na pozíciách, na ktorých nemajú prax. Súvisí to aj s tým, že súčasní mileniáli vnímajú kariéru oveľa dynamickejšie ako staršie ročníky, menia prácu častejšie a chcú vyskúšať viac pracovných rolí za kratší čas.



Očakávané platy vo vekovej kategórii do 24 rokov sú o 5 % vyššie než sú reálne platy zamestnancov v tomto veku.


Nulová prax na pozícii nemusí byt vždy prekážkou

V súčasnosti, keď sa do popredia požiadaviek zamestnávateľov dostávajú skôr mäkké zručnosti ako napríklad komunikatívnosť, odolnosť voči stresu, ochota učiť sa nové veci, tímovosť či flexibilita, nemusí byť nulová prax prekážkou v získaní pracovného miesta.

Pri rastúcom nedostatku pracovníkov na trhu práce zamestnávatelia povoľujú z prísnych nárokov. Mnoho firiem v súčasnosti dokáže novej posile poskytnúť interné zaškolenie pre konkrétny výkon práce, ako aj potrebnú podporu a pomoc pri kariérnej zmene.


Ako si zistiť plat na pozícii, kde nemám prax?

V platovom dotazníku Platy.sk si môžu používatelia okrem porovnania svojej aktuálnej mzdy overiť plat na pozícii, s ktorou nemajú žiadne skúsenosti a zistiť tak, či ich očakávania spĺňajú reálne platové podmienky.

Pri vypĺňaní dotazníka stačí v kolónke Prax na pozícii uvesť “Na pozícii som nepracoval”, zadať očakávaný plat a porovnať ho s realitou. Vstupné údaje takýchto návštevníkov – teda ich očakávané platy - nevstupujú do finálnych výpočtov platov, ktoré vidia užívatelia na stránke. V čísle, ktoré vidia užívatelia na stránke, sú iba reálne platy zamestnancov s praxou.




Na čo všetko myslieť pri dohadovaní mzdy na pozícii, kde nemám prax?

Priemerná mzda na pozícii, ktorú návštevník zistí pri overovaní platu bez praxe, pochádza z údajov zamestnaných ľudí, juniorov aj seniorov, pričom ich zamestnávatelia majú rôznu veľkosť a rôznu oblasť zamerania. Priemerný plat je preto orientačné číslo. Na pohovore je potrebné pýtať sa konkrétne aj na oblasti, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť finálny príjem, prípadne ušetriť vám niektoré existujúce výdavky.




Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat