Vyberáte si budúcu kariéru? Pozrite sa, ktoré univerzity a odvetvia dominujú na trhu práce
26.7.2021
Výber budúceho povolania je dôležitý krok v živote mladého dospelého. Nie každý však má pre nástupom na strednú alebo vysokú školu rozhodnuté, aká kariéra by mu mala platiť účty. Pri výbere vám môže pomôcť zorientovať sa zoznam univerzít, ktorých absolventi sú na trhu práce žiadaní a tiež zoznam najlepšie platených pozícií.
Rebríček portálu Profesia.sk ukázal, že minuloroční vysokoškolskí absolventi mali oproti svojim predchodcom náročnejšie podmienky. Množstvo pracovných príležitostí v roku 2020 pre absolventov 2. vysokoškolského stupňa kleslo, no už teraz sa ukazuje, že mohlo ísť o krátkodobý stav. Nižší záujem bol však viditeľný pri všetkých odboroch, či už išlo o informatiku, techniku, umenie, šport alebo právo. Ako si teda vybrať zameranie, ktoré má potenciál na trhu práce?
Rozhoduje univerzita
Portál Profesia.sk dlhodobo uverejňuje rebríček výsokých škôl a fakúlt, ktoré zoraďuje podľa toho, aké majú jednotliví absolventi šance na trhu práce. Minulý rok bol najväčší záujem o životopisy absolventov Ekonomickej univerzity, ktorá si tak udržala svoju pozíciu. No rozdiely medzi jednotlivými pozíciami sa znížili. Ako druhá skončila Slovenská technická univerzita a skokanom sa stala tretia Žilinská univerzita, ktorá bola rok predtým piata.
Okrem univerzity je výpovedné aj poradie fakúlt so žiadanými absolventmi. Medzi prvými tromi sú Fakulta informatiky a informačných technológií STU, Fakulta hospodárskej informatiky EUBA a Fakulta elektroniky a informatiky STU. V TOP 8 je iba jedna fakulta, ktorá nesúvisí s informatikou, a to Farmaceutickú fakulta Univerzity Komenského. Je to pochopiteľné, ak bol záujem o ITčkárov doteraz vysoký, minulý rok práce z domu ukázal, že digitalizácia firiem je dôležitejšia ako nikdy pred tým.
Najlepšie platené odbory
Aj keď by výška budúceho platu nemala byť jediným rozhodujúcim kritériom pre výber študijného odboru, je dobré pri výbere školy zvažovať aj možné uplatnenie po skončení štúdia, teda, akú pozíciu a hodnotu vám vaše znalosti na trhu práce prinesú.
V minulosti z prieskumu portálu Profesia.sk vyšlo, že tretina ľudí nepracuje v odbore, ktorí vyštudovali. A to najmä preto, že v danom odvetví nenašli dostatočné uplatnenie alebo neboli spokojní s platovým ohodnotením. Na aké odbory sa vám oplatí zamerať?
Podľa našich dát z prvej polovice roku 2021 medzi najlepšie platené profesijné odvetvia stále patrí práca v informačných technológiách, no tiež odbory ako telekomunikácie, technika a rozvoj alebo bankovníctvo. Ide o odbory, kde sa priemerná mzda pohybuje nad 1600 eurami.
Vo všeobecnosti sú absolventi s vyštudovanými IT odbormi dlhodobo žiadaní na trhu práce, ako ukázal aj rebríček fakúlt. Životopis absolventa IT si v priemere pozrie až 6 zamestnávateľov. Nejde tak len o dobre ohodnotenú prácu, no tiež o odbor, kde je veľká šanca nájsť uplatnenie.
Prekvapením nie je ani to, že medzi najlepšie platenými odvetviami sú aj leasing, poisťovníctvo a právo. A ak je vo vašom hľadáčiku aj kariérny a finančný rast, tak medzi zaujímavé odvetvia pre vás patria aj prekladateľstvo a tlmočníctvo, marketing a reklama, ľudské zdroje a personalistika alebo farmaceutický priemysel.
Pozície s vysokými platmi
Samozrejme, konkrétne finančné ohodnotenie závisí od skúseností uchádzača, regiónu, kde chcete pracovať, alebo tiež od typu vlastníctva (štátna alebo súkromná či tuzemská alebo zahraničná firma), poprípade veľkosti firmy. Ak si chcete byť istí, so zorientovaním sa na trhu práce vám pomôže platový dotazník. Všeobecne sa dá povedať, že pozície ako pilot, IT architekt, iOS programátor alebo advokát majú vysoký potenciál na dobré platové ohodnotenie.
Povolania budúcnosti
Pri výbere školy môžete myslieť aj na tzv. povolania budúcnosti. Ide o povolania, ktorá ešte dnes neexistujú, no časom môžu doplniť medzery na trhu práce. Z pohľadu desiatich rokov dozadu išlo napríklad o profesie Social media manager, SEO analytik alebo UX dizajnér. Tu vám nepomôže konkrétny odbor, no určite je dobré sa pri štúdiu zameriavať na všeobecný prehľad a kreatívne myslenie.
Zamestnávatelia majú okrem stále väčší záujem o uchádzačov o prácu s mäkkými zručnosťami. Ide o zručnosti z oblasti emocionálnej inteligencie, ľudského správania sa v medziľudských vzťahoch a schopnosti emočnej sebaregulácie. Čiže konkrétne zamestnávatelia a budúcich zamestnancoch oceňujú kreativitu, presvedčivosť, schopnosť spolupráce, prispôsobivosť a emocionálnu inteligenciu. Ide o zručnosti, ktoré sa na žiadnej konkrétnej fakulte neštudujú, no je možné ich práve popri vysokej škole rozvíjať.
Okrem toho, pre uplatnenie sa na trhu práce často nie je nutné študovať vysokú školu. Ako spomíname vyššie, podstatné sú aj vlastnosti a zameranie budúceho pracovníka. Tiež máme na Slovensku široký priestor v oblasti rukodielnych profesií. Remeselníci sa vytrácajú napriek tomu, že je o nich záujem. Povolania ako tesár, sklár, hutník, drevorubač alebo lešenár majú priemerné platové ohodnotenie nad 1 400 eur.